Depigmentácia

Stav, pri ktorom koža stráca svoj prirodzený pigment, melanín. Výsledkom je svetlejšia, belavá pokožka. Tento jav môže byť spôsobený genetikou alebo získaný v priebehu života.

 Stráta melanínu

Depigmentácia je stav, pri ktorom koža stráca svoj prirodzený pigment, nazývaný melanín. Melanín je látka, ktorá je zodpovedná za farbu našej kože, vlasov a očí. Tento pigment je produkovaný bunkami nazývanými melanocyty, ktoré sa nachádzajú v spodnej vrstve epidermy, teda vrchnej vrstve kože. Keď tieto bunky prestanú produkovať melanín alebo sa zníži jeho produkcia, koža začne strácať svoju prirodzenú farbu, čo vedie k svetlejším oblastiam pokožky.


Výsledkom straty melanínu je svetlejšia, belavá pokožka, ktorá sa výrazne líši od okolitej normálne pigmentovanej kože. To môže byť veľmi viditeľné, najmä u ľudí s tmavšou pleťou. Depigmentácia môže postihovať rôzne časti tela a môže byť lokalizovaná na menšie oblasti alebo rozšírená na väčšie oblasti pokožky. V niektorých prípadoch môže byť depigmentácia rovnomerne rozložená po celom tele, čo vedie k celkovému bledšiemu vzhľadu.

Príčina depigmentácie môže byť aj genetika


Jednou z príčin depigmentácie je genetika. Genetické faktory môžu spôsobovať, že niektorí ľudia majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku depigmentácie. Tento stav môže byť zdedený po rodičoch alebo môže byť výsledkom mutácií v génoch zodpovedných za produkciu melanínu. Medzi najznámejšie genetické ochorenia spojené s depigmentáciou patrí albinizmus, ktorý je charakterizovaný úplnou alebo čiastočnou absenciou melanínu v koži, vlasoch a očiach.

Iné faktory spôsobenia depigmentácie


Okrem genetiky môže byť depigmentácia získaná aj v priebehu života. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť stratu pigmentu v koži. Jedným z najbežnejších faktorov je vystavenie sa ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka. Nadmerné vystavenie UV žiareniu môže poškodiť melanocyty a znížiť produkciu melanínu, čo vedie k depigmentácii. Tento jav je často viditeľný v podobe svetlejších škvŕn na pokožke, ktoré sú známe ako slnečné škvrny alebo hypopigmentačné škvrny.


Ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k depigmentácii, sú autoimunitné ochorenia. V týchto prípadoch imunitný systém tela omylom napáda vlastné bunky, vrátane melanocytov. Výsledkom je znížená produkcia melanínu a výskyt bielych alebo svetlých škvŕn na koži. Vitiligo je príkladom autoimunitného ochorenia, ktoré spôsobuje depigmentáciu. Toto ochorenie môže postihovať rôzne časti tela a často sa začína v mieste so zvýšeným trením, ako sú ruky, lakte alebo kolená.


Depigmentácia môže byť tiež spôsobená chemickými látkami alebo liekmi. Niektoré chemikálie používané v kozmetických výrobkoch alebo priemyselných procesoch môžu poškodiť melanocyty a znížiť produkciu melanínu. Podobne, niektoré lieky môžu mať vedľajšie účinky na kožu a spôsobovať depigmentáciu. Patria sem niektoré druhy antibiotík, chemoterapeutické lieky a kortikosteroidy.

Liečba depigemantácie 


Liečba depigmentácie závisí od príčiny a závažnosti stavu. V prípade genetických ochorení, ako je albinizmus, neexistuje účinná liečba na obnovenie pigmentu, ale ochranné opatrenia, ako je nosenie ochranného oblečenia a používanie opaľovacích krémov, môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnečným žiarením. Pre autoimunitné stavy, ako je vitiligo, sa môžu použiť rôzne liečebné metódy vrátane lokálnych steroidov, imunomodulačných krémov, fototerapie a chirurgických zákrokov, ako je transplantácia melanocytov.

Trapi vás depigmentácia ?


Je dôležité konzultovať s dermatológom alebo odborníkom na kožné ochorenia, ak sa u vás vyskytne depigmentácia. Profesionálna diagnóza a individuálne prispôsobený liečebný plán môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť vzhľad kože. V mnohých prípadoch môže byť depigmentácia kontrolovaná a pacienti môžu dosiahnuť uspokojivé výsledky s vhodnou starostlivosťou a liečbou.